Doorzoek de collectie van het Rijksmuseum van Oudheden
Meer dan 135.000 voorwerpen uit de collectie van het Rijksmuseum van Oudheden kunt u online bekijken via deze zoekpagina. De database wordt maandelijks uitgebreid en omvat objecten uit alle verzamelgebieden van het museum: het oude Egypte, de Klassieke wereld (Grieken, Romeinen en Etrusken), het oude Nabije Oosten en het vroege Nederland (tot 1500). Veel voorwerpen uit de database staan niet in het museum opgesteld. Dat kan verschillende oorzaken hebben: veel objecten worden bewaard in het depot, en sommige zijn uitgeleend aan andere musea of voor studie-doeleinden uit de opstelling gehaald.
- Alle afbeeldingen kunt u downloaden en rechtenvrij gebruiken: het museum stelt ze beschikbaar onder de Creative Commons-licentie CC0
- Zoektip: u kunt ook zoeken op een deel van het woord. Typ dat in het zoekveld en zet er een * achter, bijvoorbeeld: mum*
- Gebruik een browser die up-to-date is; met bijv. Internet Explorer werkt de collectiezoeker niet goed meer.
- De teksten in de resultaten van de collectiezoeker komen uit een wetenschappelijk register en vereisen meestal enige mate van voorkennis. Soms zijn ze in het Engels.
Heeft u extra informatie over een van onze voorwerpen? Laat het ons weten via .
28 resultaten: AP 25
-
F 1950/1.4
Egypte en Nubië
munt ; tetradrachme, Ptolemaeus I
munt ; tetradrachme, Ptolemaeus I Vz: koningskop r., lauwerkrans, Kz: staande adelaar l., P en AP-monogram, PTOLEMAIOU BASILEOOS
-
Wp 25
Nederland Romeinse tijd
munt ; sestertius, Nero / Vespasianus
Vz: gelauwerd hoofd n.r., Kz: staande figuur ?,
-
AP 5-20
Nederland middeleeuwen
kralensnoer
Snoer met 15 grote polychrome kralen van glas
-
AP 25
Nederland middeleeuwen
Merovingische knikpot met radstempelversiering
Potje van tamelijk fijne aarde, op een schijf gedraaid, donkergrauw van kleur, van buiten glad gestreken, en met vier onder elkaar staande rijen indruksels versierd, overeenkomstig aan die welke afgebeeld zijn in de oudheidk. Meded. Van dr. Janssen II st ElIII, 16, afb. zie inv.boek
-
AP 23
Nederland prehistorie
urn
Urn van tamelijk fijne aarde, bruin van kleur, licht gebakken van buiten glad gestreken, en gevuld met verbrande mensenbeenderen. Van boven iets geschonden. Oude verlijmingen en aanvullingen; barsten; 1 losse scherf erbij.
-
B 2007/11.25
Oude Nabije Oosten
Kraal
9 langwerpige rode kralen. Varierend in grootte en vorm (de ene is boller dan de ander). 2 zijn in de lengte gebroken.
-
AP 50
Egypte en Nubië
Hori ; rechthoek staand ; kroonlijst ; piramidion
Hori ; rechthoek staand ; kroonlijst ; piramidion This stela is inscribed for a wab-priest and lector priest Hori, who served in the temple of Ptah (doubtless in Memphis). His wife Takatgeba bears the title of musician of Nebethetepet; the latter was originally a Heliopolitan goddess who was later equated with Hathor. The rectangular stela is topped by a pyramidion, carved with a djed-pillar adored by the deceased. On the cavetto cornice the name and title of Hori are inscribed five times. The stela itself is subdivided into three registers. Above the deceased and his parents are shown in adoration: on the left Hori in front of Ra-Horachte and on the right his parents in front of Osiris. The central scene shows Hori and his wife, sitting in front of an offering table while his son and three daughters present offerings. The lower scene shows a similar offering scene with two other sons and daughters. Finally, the left jamb contains an offering formula for Osiris, Ra-Horachte and Atum, the right jamb is dedicated to Ptah-Sokar-Osiris. Source: M.J. Raven/N. Staring, in: D. von Recklinghausen (red.), Ägyptische Mumien (Stuttgart 2007), ill. p. 10 and cat. 158
-
AP 60
Egypte en Nubië
Stèle van Taqenna
Taqenna ; rondboog
-
AP 72
Egypte en Nubië
diversen ; rondboog
diversen ; rondboog Deze kalkstenen stèle met rondboog noemt de namen van verschillende personen die verwant zijn aan elkaar. Bijzonder aan deze stèle is dat er geen afbeeldingen op staan. Op de stèle staan zes verticale regels hiërogliefen. De tekst bevat een offerformule voor de god Osiris, voor alle goden van Abydos en de goden Wepwawet en Anoebis. Abydos had een grote religieuze betekenis in het Oude Egypte. De god Osiris, god van de onderwereld, werd gedacht hier begraven te zijn. Ook de goden Wepwawet en Anoebis werden in Abydos vereerd. Wepwawet was de god, die de wegen in de onderwereld opende en daarmee een de dodengod. Anoebis was betrokken bij de mummificatie.
-
AP 34
Egypte en Nubië
Neferhotep ; rechthoek staand ; kroonlijst
Neferhotep ; rechthoek staand ; kroonlijst
-
AP 51-b
Egypte en Nubië
Djed-pijler van Ptahmes
4 djed-pijlers ; Ptahmes
-
AP 51-c
Egypte en Nubië
djed-pijler ; Ptahmes
4 djed-pijlers ; Ptahmes
-
AP 51-d
Egypte en Nubië
djed-pijler ; Ptahmes
4 djed-pijlers ; Ptahmes
-
AP 70
Egypte en Nubië
Stèle van Choe
Choe ; rechthoek oblong
-
AP 39
Egypte en Nubië
Sesostris ; rechthoek staand ; kroonlijst
Sesostris ; rechthoek staand ; kroonlijst Deze kalkstenen stèle van Sesostris is versierd met een kroonlijst aan de bovenkant en een torus die de inscriptie en afbeeldingen omrandt. De tekst bovenaan wordt horizontaal gelezen en bevat een offerformule gericht aan de god Osiris. Onder deze inscriptie zit Sesostris samen met zijn vrouw aan een offertafel. Zij dragen beiden een lotusbloem in de hand. In de scène daaronder zit een ander echtpaar voor een tweede tafel. Tegenover hen staat hun zoon. De onderste tekst die, in tegenstelling tot de bovenste inscriptie, verticaal loopt, bevat verschillende personennamen, waarschijnlijk namen van dierbaren van de overledene. Het hiërogliefenschrift was erg flexibel. Men kon er zowel van links naar rechts, van rechts naar links, als van boven naar beneden mee schrijven. De leeswijze wordt bepaald door de oriëntatie van de hiërogliefen: deze “kijken” altijd naar het begin van de regel.
-
AP 8
Egypte en Nubië
Stèle van Hoey
Hoey ; rondboog